- کد خبر: 21278483 تاریخ ایجاد: 08:15
نماز جمعه 24 خرداد 98
تصویر خبر
مسائل روز
نماز جمعه 24خرداد

                                                                         مورخ    98.3.24 

نماز  عبادی سیاسی جمعه این هفته شهرستان آشتیان به امامت حجة السلام و المسلمین نیشابوری  امام جمعه محترم در مصلی آیة ا... دانش برگزار گردید .

وی در خطبه اول ضمن توصیه به تقوا گفت : اهل تقوا تلاش می کنند به درجات ایمان خود بیفزایند وبه درجات بالای ایمان دست پیدا کنند . ایمان یک حقیقت بیشتر نیست ولی نسبت افراد مومن مراتب ودرجاتی پیدا می کند درجات ومراتب ایمان با یکدیگر فرق  می کند بعضی کامل وبعضی متوسط وبعضی ناقص است – مومنان واهل تقوا باید برای کسب مراتب عالی ایمکان تلاش کنند – پیامبر (ص) فرمود : ایمان بنده ای کامل نمی شود مگر پنج خصلت را داشته باشد – اول توکل به خدا - دوم تفویض  وسپردن امور به خدا – سوم تسلیم فرمان خدا – چها رم راضی به قضای الهی باشد  - پنجم ب مشکلات صیر کند . پس اگر کسی برای خدا دوست دارد وبرای خدا دشمن بدارد . دادن ها وندادن ها برای خدا باشد ایمان او کامل شده است .

 

 

وی در ادامه ودر پاسخ با این سوال که چرا ما از عبادت لذت نمی بریم گفت : خدا وند هدف آفرینش انسان وبعثت انبیاء را عبودیت وبندگی خداوند ذکر کرده است و فرموده ما خلقت الجن والانس والدین الا لیعبدون – عبادت خداوند امری است که انسان بدون آن به کمال نمی رسد وباید های سعادت را طی نمی کند . انسان بداند اگر چه انسان برای عبادت آفریده شده است ولی عبادت او هیچ نفعی برای خداوند ندارد بلکه فقط باعث قرب او به خداوند می شود انسان مومن باید روح بندگی درتمام کارهایش حاکم باشد و تابع محض خداوند بوده وخواسته های خداوند را برای خواسته خود مقدم بدارد .

 

آنچه مهم است عبادات را آگاهانه وعاشقانه انجام  دهد تا لذت ببرد ما دونوع لذت داریم 1- لذت مادی 2- لذت معنوی . امام  سجاد (ع) در صحیفیه سجادیه فرمود : الهی رزقنی حلاوه ذکرک – خدایا شیرینی ذکرویاد خودت را به من بچشان وفرمود : چه کسی است که لذت عبادت را چشیده باشد وحاضر باشد آنرا با چیز دیگری عوض کند .  روزی حضرت موسی برای گرفتن الواح آسمانی بسوی کوه طور در حرکت بود . جوانی با او برخورد کرد وگفت : ای موسی به خدایت بگو آنچه تو فرمان دادی من انجام نمی دهم وآنچه گفتی انجام نده انجام می دهم – تو هم هر کاری می خواهی بکن . حضرت موسی به کوه طور رفت ولی پیغام جوان را نرسان – خطاب شد موسی چرا پیغام جوان را نرساندی عرض کرد خدایا نادانی کرد وچیزی گفت : خطاب آمد ای موسی به آن جوان بگو تو را به بلا وعقوبتی گرفتار کرده ام که بالاتر از آن متصور نیست وتو الان نمی فهمی وروزی خواهی فهمید که چاره ای نداری – ای موسی من هرگاه بخواهم بر بنده ای غضب کنم بزر گترین عقوبتی که به او می دهم لذت عبادت را از او می گیرم تا در اثر عدم لذت  عبادت من را ترک کند . ومستحق عقوبت دائم وداخل در آتش جهنم شود . این جوان به این درد مبتلا شده است خودش نمی داند .

 

برای لذت بردن چند کار باید انجام دهد اول گناه ومعصیت را ترک کند . یکی از مهترین عواملی که باعث می شود انسان از عبادت لذت نبرد گناه است هرکاری مقدماتی دارد مهمترین مقدمه عبادت ترک گناه ومعصیت است . آیه الله جوادی می گوید ک کسی که جز از حلال نمی خورد وجز به حلال نمی اندیشد حتما از عبادت لذت می برد – مانند انسانی که گرفتار سرما خوردگی شده وبینی او کیپ شده است از بوی خوش وغذای لذیذ لذت نمی برد – انسان گناهکار از عبادت لذت نمی برد . دوم عبادت آگاهانه وعاشقانه وبا معرفت باشد سوم اگر از عبادت لذت نمی بریم بخاطر این است که در تخلیه نفس ونفی موانع خوب عمل نکردیم تا زمانیکه لذت های گناه ومعصیت در وجود انسان است از عبادت لذت نمی برد . چهارم در حال خستگی وبا شکم پر عبادت نکند – پنجم با افراد لابا لی وکم ایمان رفت وآمد نکند – از شوخی های نامناسب وسر گرمی های غیر مفید پهیز کند . ششم در طول روز به یاد خدا نبودن واز اعمال خود مراقبت نکردن – لذت عبادت را کم یا از بین می برد . هفتم – غذاهای مشکوک ولقمه های حرام لذت را از بین می بر د .

 

وی در خطبه دوم با توصیه به تقوا گفت : در هفته  گذشته دو دیدار توسط دووزیر امورخارجه انجام شد که باز تاب بین المللی داشت یکی دیدار وزیر امورخارجه آلمان بود که با پاسخ قاطع ومحکم جمهوری اسلامی مواجه شد – وزیر خارجه آلمان می گوید : اروپا نمی تواند بدون خواست آمریکا بر جام را اجرا کند اما ما از ایران نمی پذیریم که بر جام را کم بگذارد . – اروپا نمی تواند معجزه کند ونه می خواهد معجزه کند – اینگونه سخن گفتن نشات گرفته از روحیه استکباری است این سخنان ثابت کرد که نباید به اروپا اعتماد کرد ودل خوش کرد – پاسخ ایران روشن است . با کاهش ویا افزایش عمل به تعهدات از سوی اروپا ما تعهداتمان را کاهش وافزایش می دهیم – وزیر امورخارجه آلمان در این سفر شکست خورد با دست خالی آمد وبا دست خالی بر گشت – کسانیکه امید به اروپا دارند آ نها را نشناخته اند .

 

آنها خطای بزرگشان آن است که اروپا را جدای از آمریکا می دانند واین خطای استراتژیک است – اروپا وآمریکا می خواهند ایرانبر جام را بصورت یک طرفه اجرا کند – وزیر امور خارجه آلمان برای میانجیگری آمده ودنبال ارتقای روابط اقتصادی نبود . – او دنبال پیاده کردن خواسته های آمریکا بود وچیز تازه ای برای گفتن نداشت .

 

اما دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبرمعظم انقلاب وپاسخ رهبری آنقدر کوبنده ومنطقی ومستدل بود که تمام خبر گزاریها تحسین کردند . – سخنان رهبری آکنده از شجاعت وصلابت بود . این روحیه فقط مخصوص رهبر معظم انقلاب وملت ایران است نخست  وزیر ژاپن برای میانجگیری نیامده بود بلکه برای تحکیم روبط وعقب نماندن از چین وهند وروسیه به ایران آمده است . ژاپن می داند  نظام تک قبطی آمریکا در حال فروپاشی است می خواهد جایگاه خود را در منطقه حفظ کند – ایران نقش مهمی در غرب آسیا دارد نخست وزیر ژاپن گفت ما دیپلماسی اتوبوسی را قبول نداریم ومیانجیگری نمی کنیم . مقام معظم رهبری فرمود : من به ترامپ هیچ پیامی نمی دهم چون او شایسته مبادله پیام نمی دانم چیزی که هیئت حاکمه آمریکا وجود ندارد . صداقت وانسانیت واحترام به حقوق دیگر ملتهاست . در 40سال گذشته این را ثابت کرده اند ما به آمریکا اعتماد نداریم .

 

امام خمینی فرمود : اگر آمریکا بگوید لا اله الا الله ما قبول نمی کنیم – ملت ایران افتخار می کند به چنین رهبر شجاع وحکیم که پاسخ قاطع به دشمن مسلمانان می دهد . حالا مردم می فهمند نعمت ولایت یعنی چه . به وعده های الهی اعتماد کنیم وپشت سر نایب امام زمان باشیم وفریب شیطان ها وعوامل وابسته به شیطان بزرگ را نخوریم – اگر دولت وتیم برجامی مثل امروز رهبری موضع می گرفتند ما امروز مشکلی به نام برجام نداشتیم – رفتند قدم ولبخند زدند وبه آنها اعتماد کردند وفکر می کردند کار تمام شد . – رهبر معظم مقاومت وغیرت انقلابی را در گفتار وعمل خود به امریکا نشان داد . متاسفانه عوامل آمریکا در داخل در چند روز گذشته چنین القا ء کردند که اگر ایران با آمریکا کنار بیاید دلار پایین می آید ومشکلات اقتصادی حل می شود این فریب دیگری است که توسط عوامل وابسته  به آمریکا غرب ویک جناح سیاسی تبلیغ می شود . هنگام تصویب برجام هم همین حرفها را می زدند ودیدیم دلار تا مرز 20هزار تومان پیش رفت – کارشناسان اقتصادی می گویند پایین آمدن قیمت دلار ربطی به میانجیگران ندارد بلکه نتیجه برخی اقدامات وتدابیر اقتصادی دولت است . ملت ایران در مسئله بر جام تابع نظرا ت وسیاستهای  رهبر معظم  انقلاب هستند واز دولتمردان می خواهند آنان نیز سیاست های عزت مندانه وحکیمانه رهبری را اجرا کنند .

 

 

وی در رابطه با حمله به حجاب بصورت لفظی وعملی گفت : متاسفانه وضعیت پوشش زنان ودختران روز به روز بدتر می شود ودولت برنامه ای برای آن ندارد . حجاب از مسائل مهمی است که هم تاثیر بر فرد   می گذارد وهم بر جامعه .

 

اگر حجاب به درستی رعایت نشود آیا سو ء اجتماعی بجای خواهد گذاشت باعث گسترش فضاء  ومنکرات می شود در تمام جوامع برای پوشش قانون وضع کرده اند در جمهوری اسلامی نیز قانون وجود دارد ولی دولت اجرانمی کند . صدا وسیما برنامه های اقناع کننده با حضور کارشناسان بر گزار کند تا نا آگاهان آگاهی پیدا کنند . دشمنان به این نتیجه رسیده اند که فقط از طریق گسترش فضاء ومنکرات می توانند به انقلاب ضربه بزنند دوچیز برای دشمن مهم است 1- ولایت فقیه 2- حجاب وعفاف زنان ما تجربه تاریخی شکست اندلس اسپانیای فعلی را پیش رو ی داریم . دشمن با گسترش فضائ ومنکرات اندلس را شکست داد .


Sabz Map  

 

 

تاریخ ایجاد: 06:25
حضور معاون محترم امور استانهای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی ابراهیمی در استان قزوین + دانلود تصاویر
تصویر خبر

انتصاب رییس جدید شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان قزوین

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مسعود خمسه‌ای به عنوان رییس جدید شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان قزوین منصوب شد.

مراسم تودیع و معارفه رییس جدید شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان قزوین در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین برگزار شد.

در این مراسم که با حضور حضرت آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالعلی ابراهیمی معاون امور استان‌های شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور، ائمه جمعه استان قزوین، نمایندگان مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استان قزوین برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مسعود خمسه‌ای به عنوان رییس جدید شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان قزوین منصوب و از زحمات حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدتقی بهبودی، رییس سابق این نهاد تقدیر شد.

این مراسم اولین حضور حضرت آیت الله عابدینی در جلسات پس از عمل جراحی قلب بود و ایشان مدت کوتاهی را در جلسه حضور داشتند.

نماز جمعه‌ها در شأن این امر مقدس برگزار شود

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در این مراسم با بیان این که گاهی نماز جمعه به یک نماز معمولی و متعارف تبدیل می‌شود، اظهار کرد: در حقیقت ما باید آرزویمان این باشد که در هر روستایی که 11 نفر می‌توانند در نماز جماعت جمعه شرکت کنند، نماز جمعه برپا شود.

وی تصریح کرد: وقتی که قرار است برای همان 11 نفر امام جمعه تعیین کنیم، باید احساس کنیم این امام جمعه باید شاخصه‌های یک رهبر دینی در ابعادی کوچک‌تر را داشته باشد تا هیبت و عظمت نماز جمعه از حیث آن متصدی اصلی و شخصیت محوری که امام جمعه است، محفوظ بماند و شأن آن پایین نیاید.

امام جمعه قزوین ادامه داد: از نظر ارشادی، معنویت، حاکمیت دینی و سبک زندگی اسلامی و در منویاتی که مقام معظم رهبری که به انواع مختلف مطرح کرده‌اند، تفاوتی میان شهر و روستا و منطقه کوچک و بزرگ وجود ندارد و همه جا باید نماز جمعه با کیفیت بالا و در شأن این امر مقدس و الهی برگزار شود.

تجربیات موفق در برگزاری نماز جمعه‌ها به همه مناطق استان منتقل شود

این مقام مسئول تأکید کرد: شهرهایی که در آن نماز جمعه برگزار می‌شود، در هر منطقه جغرافیایی استان که قرار دارند باید مانند یک شجره طیبه به هم مرتبط و متصل باشند؛ به گونه‌ای که تجربیات موفق در هر منطقه به سرعت به نماز جمعه‌های مناطق دیگر استان منتقل شود.

وی خاطرنشان کرد: جلسات ماهانه ائمه جمعه، جلسات اتاق فکری است که باید در هر جلسه آن یک گام بلند برای ارتقای وضعیت نماز جمعه‌ها، افزایش جمعیت و کیفیت نماز جمعه‌ها برداشته شود، به طوری که اگر 12 جلسه ائمه جمعه برگزار می‌شود، 12 گام بلند را به خوبی احساس کنیم.

حضرت آیت الله عابدینی یادآور شد: شاید در هر استانی آن طور که شرایط در استان قزوین برای ارتقای وضعیت نماز جمعه وجود دارد، نباشد اما در استان قزوین برادری، انسجام و منطقه جغرافیایی به گونه‌ای است که به سادگی و سهولت می‌توان ارتباط میان شهرها و ائمه جمعه را برقرار کرد و این مهم در توسعه نماز جمعه نقش اساسی و مهمی دارد.

نباید ائمه جمعه به روزمرگی گرفتار شوند

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اذعان داشت: رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در مرکز استان باید کاری کند که ائمه جمعه با یکدیگر ارتباطات جدی داشته باشند و یک امام جمعه نباید به روزمرگی گرفتار شود و لازمه این مهم آن است که نماز جمعه در هر منطقه دارای شاکله باشد.

وی با تأکید بر این که برپایی و ارتقای نماز جمعه‌ها تنها وظیفه امام جمعه نیست، اظهار داشت: یکی از ارکان اصلی نماز جمعه، سفارش به تقوا است؛ وقتی بحث تقوا مطرح می‌شود بیش از 80 بار خداوند در قرآن امر به تقوا کرده است و غریب به اتفاق این سفارش‌ها جمعی است و این مهم به خوبی بیان کننده آن است که باید همه مسئولان در برپایی با شکوه نماز جمعه مشارکت داشته باشند.

بسیاری از گرفتاری‌ها و مفاسد با برپایی باشکوه نماز جمعه رفع می‌شود

امام جمعه قزوین تصریح کرد: خداوند در قرآن با بیان آیه شریفه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِی لِلصَّلَاةِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَی ذِکْرِ اللَّهِ» اهمیت برپایی نماز جمعه را بیان می‌کند، اما گاهاً چندین برابر نماز جمعه برای روزی که متعلق است به نماز جمعه، برای مسائل دیگری تبلیغ می‌شود.

این مقام مسئول توسعه ورزش را در جامعه ضروری عنوان کرد و با بیان این که برگزاری یک روز ورزش در هفته بسیار کم است، گفت: مسئولان باید کاری کنند تا مردم هر روز هفته بخشی از وقت خود را به ورزش بپردازند اما  زمان آن نباید همزمان با برپایی نماز جمعه باشد.

عده‌ای با توسعه نماز جمعه در کشور مخالف بودند/توسعه نماز جمعه با تأیید رهبری انجام شد/بیش از 850 نماز جمعه در کشور برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالعلی ابراهیمی، معاون امور استان‌های شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور نیز در ادامه جلسه با ابراز خرسندی از دیدار با آیت الله عابدینی و آرزوی سلامتی برای ایشان، خدمات نماینده ولی فقیه و امام جمعه سابق قزوین را بسیار ارزنده دانست و گفت: آیت الله باریک بین از چهره‌های شاخص روحانیت در عصر حاضر، عالم عامل و مجاهد است که مایه افتخار جامعه روحانیت و نهاد نماز جمعه است چرا که منشأ خدمات بسیاری در استان و کشور شدند.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند ائمه جمعه بخشی از وظایف دستگاه رهبری را بر عهده دارند و این جمله از جمله‌های بسیار حساس و مهمی است که حضرت آقا در ارتباط با نهاد نماز جمعه بیان فرموده‌اند.

این مقام مسئول تأکید کرد: در زمانی تعداد نمازهای جمعه نسبت به زمان کنونی در مناطق کمتری برگذار می شد اما با تأیید مقام معظم رهبری  توسعه کمی و کیفی نمازهای جمعه در کشور افزایش پیدا کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابراهیمی با تأکید بر این که عده‌ای با توسعه نماز جمعه موافق نبودند، ادامه داد: برخی با برگزاری نماز جمعه در شهرها و بخش‌های کوچک موافق نبودند و آن را منافی با عظمت و عزت نماز جمعه تلقی می‌کردند؛ اما امروز که بیش از 850 نماز جمعه در کشور در حال برگزاری است احساس می‌کنیم ارکان اقتدار و امنیت ملی افزایش پیدا کرده و این مهم منجر به ترویج و توسعه فرهنگ دینی و اسلامی نیز شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: مسئولی که امکان خدمت رسانی پیدا می‌کند یکی از وظایفش این است که باید به نماز و نمازگزاران کمک کند؛ مسئولی که مردم حضورش را در مسجد، نماز جمعه و نماز جماعت می‌بینند و نفس گرمش را آنجا می‌توانند حس و لمس کنند طبیعی است از وی دفاع و حمایت می‌کنند.

معاون امور استان‌های شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان این که مسئولان باید حضوری پررنگ در نمازهای جمعه‌ها داشته باشند و از جوان‌های انقلابی و حزب الهی حمایت کنند.

وی با تأکید بر این که نماز جمعه خواستگاه ارزش‌های اسلامی است، اذعان داشت: نمازهای جمعه توسط ائمه جمعه با حداقل امکانات برگزار می‌شود و این یکی از مشکلات این حوزه است و ضروری است مسئولان به دنبال حل آن باشند.

تاکنون 200 گردهمایی ائمه جمعه در استان قزوین برگزار شده است

حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی بهبودی رییس سابق شورای سیاستگذاری ائمه جمعه هم در این جلسه گزارشی از عملکرد این نهاد را در سال‌های گذشته ارائه کرد.

وی با بیان این که تا کنون 200 گردهمایی ائمه جمعه استان قزوین برگزار شده است، گفت: برپایی نماز جمعه‌های استان از 9 منطقه و شهر به 20 نماز جمعه در مناطق مختلف استان افزایش پیدا کرده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: 60 میلیارد ریال اعتبار برای نهاد نماز جمعه استان جذب شد که بخشی از آن منابع استانی بود که برای توسعه این مرکز هزینه شد.

نماز جمعه سنگر مقابله با تهاجم دشمنان است/نماز جمعه متعلق به یک جریان و حزب خاص نیست

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مسعود خمسه‌ای رییس شورای سیاست گذاری استان قزوین هم در این جلسه اظهار داشت: مقام معظم رهبری در خصوص نماز جمعه می‌فرمایند نماز جمعه یک سنگر بسیار کارآمد در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن است.

وی تصریح کرد: امروز دشمنان و مستکبران عالم در عرصه جنگ نرم، نظام را مورد حجمه قرار داده‌اند و نماز جمعه سنگر بسیار قوی برای مقابله با تهاجم دشمن است و این سنگر مقدس تا به حال هم رو به رشد حرکت کرده است.

این مقام مسئول با بیان این که برای رسیدن به افق بلندی که اسلام از جایگاه مقدس نماز جمعه انظار دارد، یکسری مقدماتی نیاز است، گفت: نماز یک منصب حکومتی است و متعلق به یک جریان و حزب خاص نیست و این امر مقدس به همه مردم و کسانی متعلق است که اعتقاد به نظام اسلامی دارند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین خمسه‌ای با اشاره به این که همه مسئولان در نظام اسلامی در برپایی نماز جمعه نقش مؤثر دارند اظهار داشت: یکی از صفات و خصوصیات مؤمنان ایجاد جامعه سالم است که در آن نماز به پا داشته می‌شود. اگر چنین ظرفیتی در بین مسئولان فرهنگی جامعه ما ایجاد شود و اختلاف سلیقه‌ها باعث جدایی نشود به این مهم دست پیدا خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: ستادهای نماز جمعه در اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری، خصوصاً مهندسی فرهنگی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

 

برای دانلود تصاویر لطفاً اینجا کلیک نمایید