- کد خبر: 23051099 تاریخ ایجاد: 04:41
آیت الله یعقوبی:
مشارکت در بازسازی عتبات عالیات کمک به کمال معنوی و انسانی خود ما است
تصویر خبر
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی با بیان اینکه کمک به عتبات عالیات کمک به اهل‌بیت نیست؛ بلکه کمک به خودمان است، گفت: خیال نکنیم با این اقدام خود به اهل‌بیت کمک کرده و خدای‌ناکرده بر سر آن‌ها منت بگذاریم؛ بلکه به خودمان کمک کرده‌ایم.
آیت الله ابوالقاسم یعقوبی،  در نشست ستاد بازسازی عتبات عالیات استان، با اشاره به جایگاه و اهمیت فعالیت در این زمینه، اظهار کرد: ما هرچه داریم از اهل‌بیت است؛ ازاین‌رو باید همه همت‌های خود را به کار بگیریم تا حرمت اهل‌بیت به‌صورت بر فراز و برجسته در جامعه دینی مطرح شود.
 
وی افزود: خداوند در آیه 22 سوره حج می‌فرماید: «وَ مَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَی الْقُلُوب» و تأکید می‌کند هرکس شعائر الهی را بزرگ دارد، این کار نشانه تقوای دل‌هاست.
 
آیت الله یعقوبی با بیان اینکه حرم‌های اهل‌بیت درواقع علم‌های اسلام هستند، خاطرنشان کرد: این علم‌ها هرچه برافراشته‌تر باشند امت اسلامی عزیزتر است؛ به همین دلیل باید این علم‌ها همیشه به اهتزاز درآمده و دیده شوند.
 
وی تصریح کرد: یکی از جاهایی که حضور و نقش اهل‌بیت در گسترش معنویت و اخلاق و انسانیت در جامعه محسوس است حرم‌ها و عتبات عالیات است؛ ازاین‌رو باید این مکان‌ها را به عنوان مکان‌های انسانی سازی و جامعه سازی بشناسیم.
 
آیت الله یعقوبی اضافه کرد: کسانی که هزینه کرده و به زیارت می‌روند می‌خواهند خود را اصلاح کرده و نقطه عطفی در زندگی آن‌ها ایجاد شود؛ به همین دلیل اصل این مسئله تماماً نور است.
 
وی با بیان اینکه کمک به عتبات عالیات کمک به اهل‌بیت نیست؛ بلکه کمک به خودمان است، اظهار کرد: خیال نکنیم با این اقدام خود به اهل‌بیت کمک کرده و خدای‌ناکرده بر سر آن‌ها منت بگذاریم؛ بلکه به خودمان کمک کرده‌ایم.
 
آیت الله یعقوبی با اشاره به اینکه با کمک به بازسازی عتبات عالیات تقوا در جامعه تقویت شده و کارهای خوب فرهنگ‌سازی می‌شود، افزود: اینکه می‌گوییم به امام حسین (ع) کمک می‌کنیم تعبیر نارسایی است؛ زیرا وقتی به بازسازی عتبات عالیات کمک می‌کنیم درواقع این کمک به خود ما سرریز می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه کمک به عتبات عالیات کمک به کمال معنوی و انسانی ما است، اضافه کرد: یکی از راه‌های رشد و تربیت در اسلام این است که به محضر بزرگان معصوم خود برویم و ما وقتی به زیارت می‌رویم یا به حرم کمک می‌کنیم در حقیقت از ائمه خواهش می‌کنیم دست ما را گرفته و در این راه طولانی ما را با خود ببرند.
 
 
 
کمک به بازسازی عتبات عالیات جامعه را بیمه اهل‌بیت می‌کند
 
 
 
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی گفت: تقوا یعنی برای اعتلای خود کار کنیم؛ اما در این راستا کمک‌کار هم لازم داریم؛ یعنی باید وسایلی که می‌توانند ما را به خدا نزدیک‌تر کنند را هم پیدا کنیم.
 
آیت الله یعقوبی با بیان اینکه همه باید بدانند کمک به عتبات عالیات درواقع کمک به سرنوشت معنوی و عاقبت‌به‌خیری خود ما است، اظهار کرد: ما با کمک به بازسازی عتبات عالیات خود را بیمه اهل‌بیت می‌کنیم.
 
رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی افزود: باید این نگاه در جامعه اصلاح شود تا نگاه رایج ما این باشد که کمک به بازسازی عتبات عالیات به معنای کمک به سعادت و عاقبت‌به‌خیری و برکت زندگی خود ما است.
 
آیت الله یعقوبی در ادامه با اشاره به نفس کمک کردن و گام نهادن در این زمینه، اضافه کرد: در کمک کردن نگوییم این کم است؛ زیرا کمک کم و قدم کوچک هم نزد خداوند بسیار بزرگ است.
 
وی با بیان اینکه باید برای بازسازی عتبات عالیات کمک مشارکتی داشته باشیم و کسی نگوید من وسعم نمی‌رسد، ادامه داد: حتماً لازم نیست مبلغ درشتی مشارکت کنیم؛ چراکه کمک‌های خرد هم از دوربین الهی مخفی نیست.
 
رییس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی افزود: اگر با این نگاه وارد عرصه کمک به عتبات عالیات شویم و این فرهنگ به عنوان گفتمان معنوی دیده شود برکات زیادی خواهد داشت.
 
وی با اشاره به اینکه در این راستا فعالیت در رسانه‌ها و فضای مجازی بسیار مهم است، گفت: انتظار می‌رود صداوسیما برنامه ویژه‌ای برای عتبات عالیات در نظر بگیرد و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنیم که بتوانیم درزمینهٔ تبلیغات در رسانه‌ها و فضای مجازی کاری کارستان انجام دهیم.

 

Sabz Map