- کد خبر: 26372009 تاریخ ایجاد: 10:28
متن خطبه های نماز جمعه توسط امام جمعه ی موقت حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد عرب1399/6/21
تصویر خبر
به نام خدا
 
متن خطبه های نماز جمعه مورخ ۲۱ شهریور توسط امام جمعه موقت حضرت حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد عرب
خطبه اول
خودم و همه ی شما ، برادران و خواهران، نمازگزاران محترم را سفارش میکنم به تقوای الهی ، انجام واجبات و ترک محرمات.
وجود مقدس امیرمومنان علی ع  در بیان ویژگی های متقین میفرمایند انسان باتقوا در مشکلات آرام است و در برابر ناگواری ها بردبار است و در خوشی ها شاکر است، بر دشمنش ستم نمیکند و حتی در دشمنی هایش تقوا را رعایت میکند و بی انصافی نمیکند در رفاقت ها هم رعایت میکند و بخاطر دوستانش مرتکب گناه نمیشود .ان شاءالله این توفیق را همه ی ما داشته باشیم.
وقتی تاریخ را ورق می زنیم قیام ابی عبدالله ع  را بررسی میکنیم بالاخص حوادث بعد از شهادت امام حسین ع را می بینیم ایام اسارت خانواده اباعبدالله ع است در ضمن آنکه هفته آینده ۲۵محرم سالروز شهادت آقا امام زین العابدین ع است آقایی که در صحرای کربلا حضور داشت و در دوران اسارت هم رنج اسارت را دید.
یک سوالی که در مورد قیام اباعبدالله مطرح میشود این است که چرا امام حسین ع خانواده خودش را به طرف کوفه و کربلا برد؟ آیا سابقه داشته که اگر کسی بخواهد در جنگ شرکت کند فرزند و همسر و خواهر و طفل شش ماهه خود را ببرد؟؟مگر صحنه ی جنگ صحنه ی خانواده است؟؟ تحلیل گران چندین جواب را برای این سوال داده اند که برخی جواب ها آسان است و انسان خودش هم فکر کند به این جواب ها میرسد . 
جواب اول این است که امام حسین برای جنگ حرکت نکرد ! به دعوت مردم کوفه بعد از هیجده هزار نامه به طرف کوفه حرکت کردند و هدف خودشان را هم بیان کردند بنابراین مسئله ی جنگ نبود جنگ را  سپاه عمرسعد و لشکر یزید ایجاد کردند عمرسعد خودش گفت شاهد باشید من جنگ را شروع کردم .
جواب دوم : اینکه امام حسین ع احساس میکردند محیط مدینه برای خانواده اش نا امن است اگر حضرت به طرف کوفه میرفتند و خانواده را در مکه یا مدینه باقی میگذاشتند امکان اینکه از طرف بنی یزید خطری برای خانواده ایجاد شود زیاد بود.ممکن بود خانواده را به گروگان بگیرند و امام را تحت فشار بگذارند.
جواب سوم :از ظاهر حوادث معلوم بود ، جدای از علم امامت ابی عبدالله ع که میدانستند و جدای خبرهایی که رسول اکرم ص از شهادت ایشان داده بودند مشخص بود که احتمال شهادت یا قطعی بودن شهادت امام حسین در این مسیر معلوم و مشخص بود اما مسئله این است که اگر امام حسین شهید میشد و با این هدف مقدسی که داشتند ( اصلاح جامعه و قیام برای دین جدش رسول خدا  برپاداشتن دین اسلام ) اگر به شهادت ختم میشد و بعد کسی نبود که این پیام را به دیگران برساند در واقع میشود گفت این قیام ابتر میماند فقط شهید شدن کفایت نمیکند پیام شهادت باید بعد از او به همه جای دنیا منتشر شود و هیچ قالبی بهتر از قالب خانواده مثل خانواده نیست ؛خانواده ای که در اسارت قرار دارد قل و زنجیری که بر دست و پا و گردن مبارک امام سجاد  ع هست چهره های نحیف و لاغر کودکان از گرسنگی و تشنگی ، پاهای آبله زده ورم کرده و در کنار آن شهامت و شجاعت عقیله ی بنی هاشم حضرت زینب کبری س و امام سجاد ع ،خطبه های آتشین که ایجاد کردند مجموعا این وضعیت بهترین وضعیت برای این بود که هم احساسات مردم تحریک شود و هم مقداری شوک در جامعه ایجاد شود که امام حسین ع برای چه قیام کرد برای چه شهید شد؟؟ در چنین حالتی پیام قیام امام حسین ع به مردم بهتر میرسد لذا اینجاست که میگویند
سر  نی در نینوا میماند اگر زینب نبود
کربلا در کربلا میماند اگر زینب نبود
و جواب چهارم اینکه شاید امام حسین ع میخواهد با این همراهی خانواده به ما بفهماند به نسل های آینده بفهماند که خانواده و کانون خانواده بسیار بسیار مهم هست. جایگاه خانواده در تحولات اخلاقی، سیاسی در حیات اجتماعی جامعه اسلامی بسیارمهم است. اسلام یک دین خانواده محور هست اسلام یک دینی است که تمام اهداف خودش را در قالب خانواده پیاده میکند خانواده عنصر مهم تشکیل دهنده ی جامعه است هیچ سازمانی هیچ ارگان و نهادی جای خانواده را نمیگیرد.  نقش خانواده در حادثه کربلا نشان دهنده ی اهمیت خانواده است ابعاد خانوادگی امام حسین ع کمتر بیان شده علاقه ابی عبدالله ع به خانواده ، غیرت او نسبت به خانواده ، مهرو علاقه ای که نسبت به خانواده داشت اشعاری که برای همسر و فرزندانش سروده ، همه به این ها مجموعا نشان میدهد که خانواده بسیار مهم است و دعای افراد صالح این است که خدایا از ذریه و از خانواده ی ما ، نورچشم برای ما قرار بده .
خدای متعال میفرماید جایگاه خانواده را بیشتر اهمیت دهید.
یکی از درس های مهم قیام امام حسین ع اهمیت جایگاه خانواده است
خطبه دوم
در خطبه ی دوم هم قبل از هر سخنی سفارش میکنم خودم و همه ی شما عزیزان، برادران، خواهران مومن ، نمازگزاران بزرگوار را به تقوای الهی، انجام واجبات و ترک محرمات.
رسول مکرم اسلام ص مهم ترین ملاک تقوا را انجام واجبات میدانند.
مناسبت های هفته :
۱.در روزهای اخیر اگر اخبار رسانه ها را دنبال میکردید ما شاهد برخی از بی حرمتی ها و توهین ها از سوی برخی عناصر تندرو در برخی کشورهای غربی بودیم به ساحت مقدس قرآن کریم و رسول گرامی اسلام.
در کشور سوئد یک گروه افراطی راست گرا که یکی از مشخصه هایشان نژادپرستی است یک جلد از قرآن کریم را آتش زدند از این کارشان عکس و فیلم تهیه کردند و به کل دنیا مخابره کردند.
و همچنین در کشور فرانسه نشریه شارلی ابدو کاریکاتورهای توهین آمیزی را در ارتباط با رسول گرامی اسلام چاپ کردند و باز نشر دادند (چندسال قبل هم این کار را انجام داده بودند) و باعث تحریک مسلمان ها در کل دنیا شد.
مقام معظم رهبری حفظه الله در این رابطه پیام مهمی را صادر کردند که من بخش هایی از این پیام را برای شما میخوانم :
گناه بزرگ و نابخشودنی یک نشریه فرانسوی در اهانت به چهره نورانی و مقدس و قدسی رسول اعظم ص بار دیگر عناد و کینه ی شرارت بار دستگاه های سیاسی و فرهنگی دنیای غربی مسلمانان را آشکار ساخت.
بهانه ی آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ که از سوی برخی از سیاست مداران فرانسوی گفته شده کاملا مردود و غلط و فریبانه است که این بخش از فرمایشات رهبری اشاره دارد به آن واکنش رئیس جمهور فرانسه (مکرون) وقتی از او پرسیدند در کشور شما چنین کاری انجام شده ایشان گفت به من ربطی ندارد کشور ما یک کشور آزاد است!آزادی بیان داریم ! 
که این یک دروغ بزرگ است! آزادی بیان یک شعار دروغین است که اینها میگویند. اگر آزادی بیان دارید چرا جرات نمیکند درباره هلوکاست حرف بزند؟؟ چرا مسلمان ها آزادی ندارند؟چرا افراد باحجاب ازادی ندارند؟
اما به نکته ی مهمی مقام معظم رهبری حفظه الله در این پیامشان اشاره کردند و این بود که این حرکت ها باید محکوم شود به این مضمون اما حواسمان باشد به احتمال زیاد این کارها را انجام میدهند احساسات مردم تحریک شود ذهن مسلمان ها و مردم دنیا به ویژه کشورهای غرب آسیا از توطئه های بزرگ امریکا و رژیم صهیونیستی که دارد انجام میدهد منحرف شود که اینها بتوانند با خیال راحت کار خودشان را انجام دهند.
به هرحال ما ابراز تنفر میکنیم و بعد از نمازجمعه ان شاءالله راهپیمایی تا میدان مجاور امامزاده برگزار خواهد شد و در این مراسم نماز هم  ، ما مردم مومن بخش کویرات بویژه نمازگزاران جمعه در این مکان مقدس حمایت و تاکید بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب حفظه الله در این پیام مهم، نفرت و انزجار خود را نسبت به توهین به مقدسات اسلامی اعلام کرده و اقدام گستاخانه عناصر بی فرهنگ و وحشی غربی در هتک حرمت قرآن کریم و ساحت مقدس رسول مکرم اسلام را به شدت محکوم میکنیم.
 

Sabz Map