- کد خبر: 13638193 تاریخ ایجاد: 07:44
خلاصه
متن خطبه های جمعه 14 اردیبهشت 97 لنگرود به امامت حجة الاسلام سید جواد سلیمانی
تصویر خبر

   نماز دشمن شکن جمعه این هفته لنگرود همچون هفته های پیش و با شرکت مردم شهید پرور لنگرود و به امامت حجة الاسلام سید جواد سلیمانی برگزار شد.

   امام جمعه لنگرود در آغاز خطبه اول، ابتدا خود و همگان را به رعایت تقوا و پرهیز از معاصی دعوت کرد و سپس افزود: وجود نازنین پیامبر مهر و رحمت سفارشاتی به علی بن ابی طالب دارند و گفتنی است که یکی از این نصیحت ها خیلی زیبا و دگرگون کننده حالات نفس است. روایت را وجود نازنین امام صادق(ع) اینگونه بیان می کند «کان فی وصیة النبی ان قال یا علی اوصیک فی نفسک به خصال فاحفظها علی». اولاً نصیحت کننده پیامبر خدا است و کسی که مخاطب این موعظه هست وجود نازنین ابوتراب است اما جالب این است که پیغمبر قبل از سفارش دعایی می کند که ای خدا من این موعظه را به علی(ع) می گویم اما تو یاری کن که او عمل کند. امیرالمؤمنین تجسم عمل است و لذا این دعا برای ما است که بشنویم تا با این دعا و کمک و عنایت خدا بتوانیم این کار را انجام دهیم. این موعظه دارای چند فراز هست که یکی را عرض می کنم. فرمودند «الصدق» راستگویی و صداقت در رفتار و کردار. مبادا انسان به خاطر منافع دنیایی مثل گرفتن وام که برای به دست آوردن دل دیگران دست به کلک و دروغ و حیله بزند. انسان هایی که صداقت را تجربه کرده اند می دانند چقدر سخت است اما اگر کسی بر این صداقت پافشاری کند آنوقت می بینید میوه صداقت چقدر شیرین است.

   وی در بخشی دیگر به دنبال بحث فساد از سلسله مباحث آفت ها و عافیت های آخرالزمان مطروحه در جلسات قبل، گفت: اهل بیت قطب نما و راهنمای ما و معلمان بزرگ برای شناساندن فساد و نجات از فاسدان هستند. وقتی که انسان در روایات اهل بیت غور می کند، می بیند که یکی از راه های مهم این است که انسان باید روش اهل بیت را در شناساندن فساد بشناسد. الآن یک رشته در دانشگاه به نام متدلژی به معنی متد یا روش که یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاه های دنیا است ثابت می کند که انسان باید بلد باشد روشمند و قانونمند با فساد و مفسدین مبارزه کند تا جامعه را به سمت صلاح پیش ببرد نه این که بنشیند و دست روی دست بگذارد و گنداب فساد همه جا را بگیرد و پشت و روی عالم را فاسدین پر کنند بعد ناله بزند که امام زمان بیاید. نه این جامعه، امام زمانی نمی شود چون اگر بایستیم و دست روی دست بگذاریم و امام زمان را به این منجلاب فساد دعوت کنیم به او هم رحم نخواهیم کرد و این امام را هم مثل اهل بیت عصمت و طهارت به شهادت می رسانیم در حالی که اراده خدا تعلق نگرفته که این امام به شهادت برسد و آن وقت یک عده نادان فکر می کنند راه آمدن امام زمان انتظاری است همراه با سکوت در برابر با فساد. اهل بیت ما روش فساد ستیزی را به همه یاد دادند اما ما دنبالش نرفته ایم.

   خطیب جمعه لنگرود در قسمتی دیگر با اشاره به روش های گوناگون اهل بیت در باب مبارزه با فساد به تبیین یکی از این روش ها پرداخت و افزود: بر اساس آیه «یا رسول الله انا ارسلناک شاهداً و مبشراً و نذیراً» یکی از کارهایی که پیغمبر انجام داد و البته باید گفت که ای پیامبر یک مدال باید به تو بدهند چون مدل تربیتی تو این بود که به موقع تشویق می کردی و به موقع نهیب می زدی و قطعاً مدل تربیتی تو مدال دارد چون که تو گل سرسبد هستی، هستی چرا که چون تو هم بشیری و هم نذیر این است که در آن جایی که نیاز به تشویق هست تشویق و آن جایی که نیاز به تهدید است نهیب می زدی. ما چقدر توانستیم با تشویق و تنبیه، جوان را جذب کنیم. گاهی اوقات برای یک لباس گیر می دهیم اما برای سگ بازی و سگ بازهایی که در پارک در ماشین ها علناً نجس العین را با خود حمل می کنند هیچ قانونی در مملکت وجود ندارد. مجلس و دولت و نهادهای قانونی در کمای محض رفته اند. گاهی اوقات برای یک سری چیزها که اصلاً نه به درد دنیا می خورد و نه آخرت، قانون داریم اما برای چیزهای مهم متاًسفانه قانونی نداریم. پیغمبر ما این کار را کرد. پیغمبر ما آمد تحول و نظام فکری را برای مبارزه با فساد پدید آورد. او فرمود اگر مدیری فکرش اصلاح نشود در حالی که هزاران هزار سرباز گمنام هم کنارش باشد کاری از پیش نمی رود. فکر که فاسد باشد و برای صلاح کار نکند هر قدر شما منبر بروی و نماز جمعه بخوانی فایده ای ندارد. لذا پیغمبر آمد فکر را اصلاح کرد. فرمود اگر فکر اصلاح شود همه کارها اصلاح می شود. بشیر بودن و نذیر بودن پیغمبر خیلی مهم است.

   نماینده ولی فقیه در لنگرود در خطبه دوم، ابتدا از خود و نمازگزاران به رعایت تقوا و پرهیز از معاصی دعوت کرد و سپس به تبیین رجعت در دوره امام زمان پرداخت و در ادامه ضمن اظهار تشکر از مهدی عبرتی «حافظ کل و قاری بین المللی قرآن» و آقای جمشید لاهوتی «رئیس آموزش و پرورش لنگرود» به عنوان سخنران پیش از خطبه گفت: روز 12 اردیبهشت روز شهادت استاد مطهری است و البته باید پرسید چه روزی روز معلم نیست؟ همه روزها روز معلم است. الحمدلله شهرستان لنگرود ما با تیم خوبی که در آموزش و پرورش و معلمان دلسوزی که در سطح شهرستان دارد در خیلی از شهرها گوی سبقت را ربوده است. معمولاً رتبه اول تا سوم را در شهرستان در خیلی از زمینه ها داریم. اولاً تبریک می گوییم و ثانیاً به این حد هم راضی نیستیم و امیدواریم در سطح علمی عرصه تربیت هم به جایی برسیم که به امید خدا بتوانیم دانش آموزان لنگرودی را به عنوان افتخارآفرینان عرصه تربیت معرفی کنیم.

   وی در ادامه به بررسی رویدادهای جاری پرداخت و گفت: 12 ماه می یعنی 22 اردیبهشت رئیس جمهور ناقلای آمریکا قرار است تصمیم بگیرد تا در برجام بماند یا نماند. سفرهای اخیر مرکل و مکرون مقامات ارشد آلمان و فرانسه حاکی از این است تا ترامپ را قانع کنند که دست از برجام بر ندارد و در آن بماند و کجدار و مریز با جمهوری اسلامی مدارا کند. اما خب این سفرها یک تعریضی هم به دستگاه دیپلماسی دارد به این معنی که ما داریم به این سفر می رویم اما بدانید راه راضی کردن آمریکا به این است که شما مذاکرات مکمل را یعنی برجام موشکی و برجام 2 را اجرایی کنید تا قدری ترس این آمریکا و ایادی او مثل رژیم صهیونیستی بریزد و با خیال راحت درهای برجام را به سوی شما باز کند. خب مسئولین ما به طور خیلی خوب و شفاف گفتند اگر آمریکا از برجام خارج شود از معاهده ان پی تی خارج می شویم. الحمدلله این اجماع را داریم حس می کنیم و این را هم گفتند که اگر آمریکا خارج شود ما فعالیت های هسته ای قبل از برجام را پیگیری می کنیم. خوشحالیم از این همصدایی و همگرایی. اما نکته این است که ما باید در این زمینه صدای واحد داشته باشیم. برجام در 20 دقیقه در مجلس تصویب شد. انتظار داریم در باره خروج آمریکا از برجام اصرار به فلسفه بافی و توجیه گری نکنیم. عزیزان ما در تیم دولت و شورای امنیت ملی درنگ نکنند و زودتر از 20 دقیقه به یک نتیجه و همصدایی برسند و انشاءالله اعلام کنند که آن ها هم بدون واهمه از برجام خارج می شوند. نکته بعدی این است که خروج آمریکا وابستگی ما را کمتر می کند و به قول امام راحل باید جشن بگیریم و نسبت به اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی بها دهیم. نکته دیگر این است که ما هم به این اقدام نابخردانه آمریکا پاسخ دهیم و سنگهایمان را با کشورهای همپیمان مثل آلمان و انگلیس و فرانسه باز کنیم و واردات را کاهش دهیم و نکته آخر هم این که بلوک های اقتصادی جدیدی با رفقا و روسیه و سایر کشورهای ضد آمریکا تشکیل دهیم و اگر این اراده وجود داشته باشد می توانیم سربلند شویم.

   حجةالاسلام سلیمانی در ادامه گفت: حضرت آقا در دیدار روز دوشنبه کارگران و کارآفرینان با ایشان یک جمله محوری فرمودند و آن این است که راه مقابله با جنگ اقتصادی  با آمریکا خرید کالای ایرانی است. این خرید کالای ایرانی که به شعار امسال ما یعنی حمایت از کالای ایرانی گره خورده است خیلی به اقتصاد کشور می تواند کمک کند و خیلی از کشورهای صنعتی این سیاست درهای باز را مدت زیادی است که تعطیل کرده اند. خیلی از کشورهایی که حرف برای گفتن دارند از خودشان شروع کردند. به نقل از نشریه بلومبرگ که از مردم فرانسه حرف می زد، می گفت که 80% مردم فرانسه حاضرند یک جنس فرانسوی را تا 10% بالاتر از جنس مشابه خارجی بخرند. این نشریه می گفت با این که جنس فرانسوی 15% گرانتر از مثلاً جنس چینی است اما مردم فرانسه حاضرند به خاطر حمایت از کارگر و کار خودشان این کار را بکنند. به فرموده حضرت آقا در دیدار رئیس جمهور و هیئت وزیران، متأسفانه دولت خودش یکی از بزرگترین مصرف کننده های جنس خارجی است. آقایان این کار را نکنید! گرچه 7 سال گذشت ولی تازه دولت محترم مصوبه ممنوعیت خرید کالای خارجی که مشابه آن در داخل موجود است را تصویب کرد. گرچه آقا در دولت قبل فرموده بودند اما ای کاش این قضیه زودتر دنبال می شد و بعد از این همه سال تازه به این فکر نمی افتادند. آن چه که مهم است این است که سال 97 هم به نظر می آید مسئولین ذینفع اراده ای برای جلوگیری از واردات قاچاق  کالای خارجی ندارند که امیدواریم در این عرصه بتوانیم با اتاق فکر آمریکا مبارزه کنیم. آقا در حاشیه دیدار نمایشگاه کالای ایرانی به وزیر کار گفتند اگر من به جای شما در هیئت دولت بودم یقه ام را پاره می کردم چرا که این همه اجناس مشابه داخلی وارد می شود در حالی که کک شما اصلاً نمی گزد.

   وی در فراز پایانی خطبه دوم ضمن گرامیداشت هفته عقیدتی، از زحمات دست اندرکاران مربوطه در سوق دادن منظومه فکری نیروهای نظامی و انتظامی به اسلام ناب محمدی قدردانی کرد. در پایان یادآورمی شود که فایل صوتی خطبه های این هفته نماز جمعه لنگرود در پایگاه اینترنتی ستاد نماز جمعه لنگرود به نشانی  www.setadjomeh.com/langrod در دسترس عموم است.


 

Sabz Map