- کد خبر: 22251273 تاریخ ایجاد: 12:04
دشمن در صدد بر هم زدن بنیان خانواده و ضعیف کردن آن است.
خطبه های نماز جمعهء بخش وشمگیر و شهر انبارالوم - 1398/06/01
تصویر خبر
خطبه های نماز جمعه 1368/06/01 ه.ش بخش وشمگیر و شهر انبارالوم ، به امامت امام جمعهء محترم بخش وشمگیر و شهر انبارالوم ، حجت الاسلام حاج محمد شیخی بیان گردید.

خطبه های نماز جمعه 1368/06/01 ه.ش بخش وشمگیر و شهر انبارالوم ، به امامت امام جمعهء محترم بخش وشمگیر و شهر انبارالوم ، حجت الاسلام حاج محمد شیخی بیان گردید.

خطبه اوّل:

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء سخنان خویش افزودند:

تقوا توشهء عالم قبر ماست. تنها رفیق انسان مؤمن بعد از این عالم ، تقوا است. اگر کسی توشهء راه همراه داشته باشد ، براحتی راه ها و منازل خطرناک را طی خواهد نمود و تقوا در عالم آخرت مؤمن را همراهی خهواهد نمود. چرا که  زن و فرزند و مال و همه دارایی های انسان تا دم قبر با من و شما هستند ؛ تا جاییکه ما را درون قبر بگذارند ، با ما همراه هستند. وقتی مارا داخل قبر بگذارند ، تنهایی ما شروع می شود. تنها چیزی که ما را تنها نمی گذارد ، تقوای ماست که ما از آن استعانت بجوییم. امام رضا (ع) از پدر بزرگوارشان ، روایت فرموده است: عده ای  در یکی از غزوات نزد پیامبر (ص) آمدند. پیامبر اکرم (ص) پرسیدند: اینها چه قومی هستند؟! گفتند: اینها مؤمن هستند. پیامبر (ص) فرمودند: ایمان شما تا چه حدی رسیده است؟ اگر بلایی بما برسد ، در مال و درجات نقصان بیاید ، در نزدیکان ما مصیبتی روی دهد ، آیا در برابر آن صبر می کنیم؟! آیا صبر ما و ایمان ما به آنجا رسید که اگر خداوند گشایش و آسایش و مالی بما بدهد ؛ شاکر و سپاسگذار باشیم؟ بعضی از انسانها وقتی بلایی بر آنها  نازل می شود ، دست بسوی خدا بر می دارند و شکرگذاری می کنند و از خداوند می خواهند آنان را در بلایا و مشکلات یاری نماید تا از امتحانات و فتنه ها سربلند بیرون بیایند. موقعی که شکر خدا را بجای آوریم ، به زبان شکر می گوئیم: الحمد لله. خدا را شکر ، بمن نعمت داد.! بگوئیم الحمدلله تا کفران نعمت نکنیم. شکر عملی نعمت آنجایی است که خداوند امر فرموده گه کارها را با چه کیفیتی انجام دهیم. شکر عملی را باید انجام دهیم. مثلاً نماز بخوانیم و نماز را بجماعت برگزار کنیم. پس بنا و خانه ای که در آن سکونت می کنید ، بسازید شاید مراد و مقصود پیامبر اکرم (ص) این باشد که هر انسانی به اندازه نیازش به خانه و محل سکونتش نیاز دارد. اما خانهء مجلل که اتاقهای بیش از اندازه و چندین خانه و چندین جا دارد ، می تواند وابسته نبودن به دنیا را کاهش دهد. اینکه اموال را انباشته کیم و زکات مال خود را ندهیم ، با تقوا منافات دارد. "و فلا تجمعوا ما لا تأكلون. آنچه را که نیاز ندارید ؛ انباشته نکنید". انباشت اموال در منزل نکنیم ، از خدا بترسیم و تقوا داشته باشیم ؛ زیرا همه بسوی او باز می گردیم. اگر واقعاً اهل ایمان و تقوا الهی هستیم.  

 

خطبه دوم :

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه ، مطالب زیر را بیان فرمودند:

روزی که گذشت ، پنج شنبه 31/5/98 ، روز صنعت دفاعی بود که الحمد لله به لطف خدای متعال و تلاش و استقامت مردم این مرز و بوم ، کشور ما جز معدود کشورهایی است که دارای صنعت پیشرفته دفاعی است. به لطف خدا و تلاش جوانان و مجاهدت و خون های ریخته شده در راه انقلاب ، شهید تهرانی مقدم ، پدر علم موشکی ایران و سایر شهیدان راه استقلال در صنایع دفاعی. این از استقامت ملت است ؛ کشور ما در زمان طاغوت کوچکترین  صنعت دفاعی را نداشت. هواپیما که هیچ ، حتی سلاحهای کوچک را نمی توانست مونتاژ نماید یا بسازد. اما امروزه بحمد الله در عین فشارها و تحریمها ، ما دارنده سلاحهای دفاعی و هواپیماهای جنگنده کوثر و موشکهای قاره پیما  و موشکهای ضد هوائی مثل موشک S300 که آمریکائیها و اروپائیها تلاش زیادی کردند که روسیه این موشک را بما ندهد ؛ ولی خوردمان ساختیم ، و این لطف و مجاهدت جوان متعهد و مذهبی است. الحمد لله آسمان منطقه امن است و دشمن نمی تواند انقلاب و نظام را شکست دهد. این را خودشان بدان اقرار کرده اند که نمی شود از راه نظامی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ضربه زد. ولی از راه فرهنگی ممکن است به اهداف خود برشند.

مقام معظم رهبری در دیداری که هیات دولت با معظم له داشتند ، فرمودند: "دشمنان نظام اسلامی که غلبه بر جمهوری اسلامی با جنگ نظامی و تحریمها ممکن نیست ، می خواهند با تاثیرگذاری بر اذهان و مغزها و فکرها از این راه به هدف برسند. دشمن از راه حمله به باورها و گفتارهای اخلاقی و اعتقادی به کشور ما حمله می کند. از طریق توسعه و ترویج فساد و بدحجابی ، و ولنگاری اخلاقی  به کشور و نظام ضربه می زند. نباید فقط نگاه به مشکلات اقتصادی باشد. مقام معظم رهبری اشاره کرد به مسالهء حجاب امروز دوستان مذهبی و تأکید نمودند: "باید نگران بود از وضعیت  بدحجابی و تضعیف بنیان خانوادهو روابط اجتماعی و خانوادگی".  این راه ها یی است که دشمن توانسته است از این مسیرها نفوذ کند و به انقلاب ضربه بزند. خانواده بنیان مقدسی است و ارکانی دارد ، زن و مرد و فرزندان ارکان خانواده هستند. افراد خانواده باید متعهد باشند ، زن و مرد باید وفادار باشند.  به همدیگر خیانت نکنند ، دشمن در صدد بر هم زدن بنیان خانواده و ضعیف کردن آن است. دشمن تلاش دارد این روند را پیش ببرد که مرد و زن آزادی نامتعارف داشته باشند. از طریق فضاهای مجازی با هر کسی در ارتباط باشند. اینها باعث طلاق و جدائی های زودرس می شود. این مسائل را باید جدی گرفت ، دشمن از این مسیر می تواند به انقلاب و کشور ضربه بزند. پای بند بودن به ارزش ها دینی و اخلاقی ، خانواده و جامعه را در برابر دشمن حفظ می نماید.

روز 24 ذی الحجه ، روز مباهله می باشد و این جزء افتخارات پیروان اهل بیت (ع) می باشد. در این روز ، خداوند متعال از حضرت علی (ع) بعنوان نفس و جان پیامبر اکرم (ص) تعبیر نموده است و سالروز انگشتر بخشی حضرت امیر مومنان علی ابن ابی طالب (ع) به مسکین است.

یکی از مشکلات عالم اسلام ، کشمیر است. از توطئه های انگلیس خبیث جدایی بین هند و پاکستان بود که باعث تفرقه در بین کشورهای منطقه گردید. مشکلات و دگیری های منطقه کشمیر ، با تعامل قابل حل است. امیدواریم به یاری خداوند ساکنین کشمیر در آرامش و مشکلاتشان مرتفع گردد. امید داریم خداوند متعال همهء ملتهای اسلامی را سربلند و سالم و عزتمند قرار دهد.

روز خانواده ، 25 ذی الحجه است که آیه « هَلْ أَتى عَلَى الْإِنْسانِ حینٌ مِنَ الدَّهْرِ لَمْ یَکُنْ شَیْئاً مَذْکُوراً ... » در شأن خانوادهء حضرت علی (ع) و فاطمه (س) و فرزندان آن حضرت نازل گردید تا الگوی خانواده ها باشند. روز خانواده را به تمامی نماز گزاران تبریک می گوئیم.


 

Sabz Map