تاریخ ایجاد: 02:34
تسنیم
خبرگزاری تسنیم
تصویر یادداشت
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: مذاکره با آمریکا حماقت محض و ذره‌ای به نفع ایران نیست و نشان‌دهنده وابستگی و اجباری‌ست که نباید به آن تن داد...
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر شورا دراستان کردستان، حضرت آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی درمصاحبه با خبرگزاری تسنیم کردستان درباره بیانات مقام معظم رهبری در جلسه درس خارج فقه درخصوص عدم مذاکره با آمریکا،  اظهار داشت: اصل مذاکره بر پایه توافق بوده اما آمریکا بارها در طول تاریخ نشان داده که بدعهد و دموکرات و جمهوری‌خواهش از این اصل پیروی نمی‌کنند و تأکیدشان بر منافع‌شان است.
وی با بیان اینکه اصول اقتصادی سرمایه‌داری نیز با هدف و ارزش‌‌گذاری بر منافع شخصی آنان بنا شده است، افزود: اینها چون قلدری کردند در دنیا و خود را ابرقدرتی می‌دانستند که هر آن به چیزهایی که می‌خواستند باید می‌رسیدند، بحثشان از مذاکره این نیست که بنشینند بینند منافع دو طرف چیست و یا اینکه صلح جهان و آرامش منطقه در چیست؟ بلکه هدف سران آمریکایی با توجه به گفته‌های رهبری مشخص می‌شود چرا که ایشان درست اشاره کردند که آنچه آمریکا می‌خواهد این است که «او بگوید و ما بگوییم چشم».
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با تأکید بر اینکه قرآن نیز به صراحت اشاره کرده که مستکبران هرگز از شما راضی نمی‌شوند تا زمانی که تبعیت کنید از آنها و زمانی که می‌پذیرید درخواست‌های آنها بیشتر می‌شود و پا را فراتر می‌گذارند، گفت: آنها ابتدا به مقوله هسته‌ای انگشت گذاشتند و بعد از آن مسلماً بر قدرت موشکی دست خواهند گذاشت و از آن نیز که فارغ شوند به روابط ما با همسایگانمان توجه می‌کنند و در ادامه به مباحث داخلی کشور نیز کار خواهند داشت.
وی با هشدار نسبت به اینکه مذاکره با آمریکا حد مشخصی ندارد، خاطرنشان کرد: تن دادن به این مذاکره ذلت است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها به زیبایی متذکر این موضوع شده‌اند که اگر آمریکا می‌خواهد باید به برجام بازگردند آنهم به برجامی که نتیجه آن زیاد هم به نفع ما نبود ولی با این وجود به صورت صد درصدی انجام دادیم اما آنها حتی یک قدم هم بر نداشتند و در مقابل شاهد بودیم که تحریم‌های ظالمانه‌ای را آغاز کردند و این اقدامات آنان مذاکره را عملاً بی‌معنا کرد.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با یادآوری اینکه مذاکره با آمریکا نشان از وابستگی دارد و ضعف دست آنها می‌دهد، گفت: گاه می‌بینیم که باغ سرخ و سبزی را نشان می‌دهند به عنوان مثال بحث 15 میلیارد دلار را مطرح می‌کنند و ما می‌بینیم که بر روی نفت، غذا و داروی ما مانور می‌دهند و اگر دقت کنیم آنها روی چیزهایی دست می‌گذارند که در آن به استقلال رسیده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری تأکید داشت که نباید نفت خام را صادر کرد، ادامه داد: با تأسی به این تأکیدات در شرایط کنونی شاهد هستیم که فرآورده‌های نفتی ما در سطح جهان آنهم با ارزش افزوده بیشتری نسبت به محصول نفت خام در حال معامله است.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری با ذکر اینکه خوشبختانه چین پای کار آمده و حاضر به سرمایه‌گذاری 400 میلیاردی در ایران شده است، تصریح کرد: این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که روسیه نیز پل ارتباطی را برقرار کرده و مشکل ارتباطی نداریم و خوشبختانه این رویه در ارتباط با کشورهای دیگر نیز در حال برقراری است.
وی با بیان اینکه با شکل‌گیری این زنجیره ارتباطی، دلار از چرخه معاملات ما خارج می‌شود؛ افزود: به خوبی واقف هستیم که مذاکرات نه به نفع ما، نه به نفع جامعه اسلامی و نه به نفع خاورمیانه و آسیا است و در واقع به نفع هیچ کس نیست بلکه این آمریکاست که نیاز و احتیاج دارد به برگزاری این مذاکره و به همین خاطر بدون شرط اعلام آمادگی می‌کنند چراکه فشارهای اقتصادی که به ملت ایران تحمیل کردند کارساز نبوده و بار دیگر آنها را به تکاپو انداخته که بر سر میز مذاکره بیایند تا بتوانند از این طریق فضاسازی کنند.
نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان با ذکر اینکه عربستان به ذلت تن داد و در قبال پول‌هایی که هزینه کرد هنوز نتوانسته امنیتش را لحاظ کند و در عین حال قدرت نظامی ایران را تأیید کرده و با زبان خود اعلام می‌کند قدرت مانور دفاعی در قبال آن ندارند، خاطرنشان کرد: اگر به مذاکره تن دهیم عاقبتمان همچون شرایط کنونی عربستان می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه ما هیچ نیازی به آمریکا نداریم، یادآور شد: ما به قله رسیده‌ایم و توانستیم در محاصره اقتصادی به خیلی از چیزها دست یابیم به همین خاطر این مذاکره نه عقلانی، نه شرعی و نه قابل پذیرش است و اگر کسی بخواهد این کار را بکند نشان می‌دهد وابسته است و یک جای کارش مشکل داشته و حتی می‌توان گفت که نفوذی هستند.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی در پایان اعلام کرد: مذاکره با آمریکا حماقت محض و ذره‌ای به نفع ایران نیست و نشان‌دهنده وابستگی و اجباری‌ست که نباید به آن تن داد.

Sabz Map