- کد خبر: 22258784 تاریخ ایجاد: 01:14
هر جا که عزاداری می‌کنیم ، باید به ادای بموقع فرائض دقت و توجه داشته باشیم.
برگزاری جلسه هماهنگی برگزاری مراسمات دهه اول ماه محرم الحرام – 1398/06/03
تصویر خبر
جلسه هماهنگی برگزاری مراسمات عزاداری دههء اول ماه محرم الحرام سال 1401 ه.ق ، در محل دفتر نهاد امامت جمعه بخش وشمگیر برگزار گردید.

جلسه هماهنگی برگزاری مراسمات عزاداری دههء اول ماه محرم الحرام سال 1401 ه.ق ، با حضور حجت الاسلام حاج محمد شیخی ، امام جمعه محترم بخش وشمگیر و شهر انبارالوم در محل دفتر نهاد امامت جمعه بخش وشمگیر برگزار گردید.

امام جمعه محترم بخش وشمگیر ، ضمن خیر مقدم به حاضران ، طی سخنانی اظهار داشتند: حذیفه بن یمان گفت: دیدم پیامبر اکرم (ص) دست حسین (ع) را گرفته و می گوید: ای مردم! این حسین بن علی (ع) است. او را بشناسید. قسم به کسی که جانم در دست اوست ، او در بهشت است و دوستان او نیز در بهشت هستند.

ماه محرم فرصتی است برای آشنایی بیشتر با امام حسین و اهداف ایشان از قیام کربلا ، نزدیکتر شدن به معرفت دینی و اعتقادی ، که این فرصت در ماههای دیگر مهیاء نیست. فرصتی که باعث خودسازی و معرفت قابل توجهی خواهد شد. خیلی از افراد در ماه محرم مراقب رفتار خویش هستند و ماه محرم باعث توجه بیشتر آنان به خودسازی و پرهیز از خطا و گناه می‌گردد. ماه محرم و ماه صفر باید زمینه ساز توسعه مجالس اهل بیت (ع) باشد و هر سال باید این مراسمات باشکوه‌تر از سال قبل برگزار گردد و باید در ماه محرم و ماه صفر مجالس عزای خانگی دائر باشد. در روایات داریم که شاعران و سخنگویان به امر اهل بیت (ع) روضه و مرثیه خوانی می کردند و ائمه نیز به این کار تشویق می‌نمودند.

هر چه بیشتر برای اقامهء عزای اهل بیت (ع) زمینه سازی و تلاش بیشتری شود ، خشنودی اهلبیت (ع) بیشتر ایجاد می شود و ناصر و یاور اهل بیت (ع) محسوب شده ، و جزء یاران امام حسین (ع) محسوب می‌شویم. امروز با کلام و شعر و مدیریت هیئتها و مبلغین می‌توانیم از یاران امام حسین (ع) محسوب شویم. لذا این تقاضا وجود دارد که امسال نسبت به سالهای قبل مراسمات باید با شکوه و معرفت و عمق بیشتری برگزار گردد.

علامت عزاداری با معرفت برای امام حسین (ع) این است که عزادار در مسیری حرکت می‌کنند که آن حضرت تعیین نموده است. عدم حرکت در مسیر امام حسین (ع) ، نشانه عدم معرفت به آن حضرت است ؛ لذا در هر محفل و مجلسی ، هر جا که عزاداری می‌کنیم ، باید به ادای بموقع فرائض دقت و توجه داشته باشیم.

در ادامهء جلسه ، حاضر به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و مصوباتی بشرح ذیل انجام شد:

1- مصوب گردید از روز اول محرم ، هر روز مجلس عزای خانگی با میزبانی یکی از پیروان اهلبیت (ع) برگزار گردد.

2- مصوب گردید مدیریت و اجرای عزاداری خانگی توسط هیئت حضرت ابوالفضل (ع) برگزار گردد.

3- مصوب گردید برای عزاداری خانگی ، هر هفته یکی از علمای مستقر در شهر انبارالوم ، با هماهنگی امام جمعهء محترم منبر برود.

4- مصوب گردید جهت جلوگیری از آسیبهای ناشی از مداحی و نوحه خوانی نامتعارف ، توسط کانون مداحان شهرستان آق قلا برنامه ریزی و نظارت انجام شود.

5- مصوب گردید برنامه ریزی ها ، بر اساس "سین برنامه" کاملاً رعایت گردد ، تا کیفیّت و کمیّت برنامه ها حفظ شود.

6- مقرر گردید مراسمات عزاداری ، پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء آغاز گردد. نخست زیارت عاشورا قرائت می گردد ، سپس برنامه های عزاداری و سینه زنی و منبر انجام شود.

7- مصوب گردید هیئتی ، متشکل از آقایان عیدالله گزیکه اکوش ، حاج حمید پهلوان و کربلائی حسن پذیرفته بر کار مداحان نظارت کنند.

8- مصوب گردید که با مشارکت دفتر نهاد امامت جمعه بخش وشمگیر ، مسئول کانون مداحان شهرستان آق قلا ، مسئول شورای هیئتهای مذهبی شهرستان آق قلا ، کار نظارت بر کلیه اماکن و هیئتهای عزاداری در دههء اول ماه محرم انجام شود. این گروه باید طی سرکشی از مراسمات ، نقاط ضعف و قوت برنامه ها را بررسی و در صورت نیاز ، تذکر دهند. مسئولیت اینکار با آقای حسین پهلوان و فضل احمد لکزائی می باشد.

9- مقرر گردید ایستگا های صلواتی که بصورت خودجوش دائر می گردد ؛ و لی فاقد ضوابط کاری می باشد ، ساماندهی گردد.

10- مصوب گردید شهرداری انبارالوم با نصب پرجم نوشته و بنر ، نسبت به سیاه پوش نمودن شهر اقدام نماید.

11- مقرر گردید که شهروندان شهر انبارالوم نیز با نصب پرچم سیاه بر سر در خانه ها ، در سیاه پوش نمودن شهر مشارکت نمایند.

12- مقرر گردید نمایشگاه نقاشی با موضوع "محرم و شهداء" با مشارکت معاونت امور بانوان ستاد برگزاری نماز جمعه بخش وشمگیر و پایگاه بسیج حضرت ولی عصر (عج) برگزار گردد.

14- مقرر گردید جلسه امام جمعهء محترم بخش وشمگیر با مبلغین شهرستان آق قلا ، در روز دوم ماه محرم در محل دفتر نهاد امامت جمعه یا اداره تبلیغات شهرستان آق قلا برگزار گردد.

15- مقرر گردید جلسه امام جمعهء محترم بخش وشمگیر با مداحان شهرستان آق قلا ، در محل اداره تبلیغات اسلامی برگزار گردد.

16- مصوب گردید که امنیّت فیزیکی مراسمات ماه محرم ، بویژه مراسمات روزهای تاسوعا و عاشورا ، توسط نیروی انتظامی تأمین گردد.

17- مقرر گردید طبق سنوات پیشین ، میزبانی عزاداران در روز تاسوعا ، توسط مسجد حضرت امام حسین مجتبی (ع) ؛ و در روز عاشورا با مسجد جامع المهدی (عج) انجام شود.


Sabz Map